ADDA OG NADO - Et udbytterigt samarbejde

 

I juli måned drog min kollega Daniele og jeg (Arafa, sekretariatsmedarbejder) til Njombe i Tanzania for at få indblik i realiseringen af pilotprojektet; ” Community- Based Farmer Organisations – rooted in participatory training methodologies”, som begyndte i august 2009. Pilotprojektets mål har været at afklare om vores gode erfaringer fra Sydøstasien med markskoleundervisning (Farmer Field School - FFS) også ville fungere i Afrika og med NADO som partner. Hensigten med turen var at udarbejde en evalueringsrapport med det formål at beskrive projektets opnåede resultater samt de udfordringer, der har været og endeligt at komme med anbefalinger til en fremtidig fortsættelse af et nyt projekt.

I alt deltager 23 landsbyer i projektet og vi besøgte 11 af de 23, godt halvdelen af alle de landsbyer NADO og ADDA er engageret i. Under besøget talte vi med de involverede bønder, partnerorganisation NADO og ADDA’s projektkoordinator samt andre interessenter og fik således et grundigt indblik i projektet og de opnåede resultater samt udfordringer der har været de sidste to år.

Den deltagerorienterede ”Farmer Field School (FFS)”-metode, der er kendt fra Sydøstasien, har vist sig at være vellykket i Njombe, Tanzania. De mere end 50 bønder vi nåede at have personlige samtaler med var meget begejstrede for deres nyerhvervede produktionsviden og de fortalte at de oplevede en reel stigning i deres høstudbytter når de anvendte de nye metoder. Foruden de bønder der havde modtaget markskoleundervisning talte vi også med en halv snes bønder, der ikke havde deltaget i projektet. De fortalte at de også, selvom de ikke havde deltaget direkte i FFSs, havde lært nye metoder de kunne bruge i deres landbrugspraksis. Bønderne fortalte at de deler viden med familie, venner og naboer og derved opstår en vidensdeling der også er til gavn for bønderne der ikke har deltaget markskolerne.

NADO har formået at organisere og implementere markskolerne godt og det skyldes i høj grad det gode forhold NADO har oparbejdet med landsbykomiteerne. Forholdet mellem NADO og de lokale myndigheder er godt, dette gælder landsbyniveau såvel som distriktsniveau og myndighederne anerkender ADDA’s og NADO’s arbejde og finder det væsentligt for lokalsamfundet, da projektet søger at bidrage til den lokale udvikling.

Efter FFS-forløbet danner mange bønder efterfølgende bondegrupper og nogle af disse grupper modtager yderligere træning til udvikling af deres forretningsaktiviteter. Gruppernes aktiviteter er forskellige og nogle beskæftiger sig med f.eks. hønseopdræt både slagtekyllinger og ægproduktion. Andre grupper dyrker majs og bønner i fællesskab med henblik på salg og andre grupper har visioner om f.eks. at starte deres egne FFS. En af de grupper vi mødte arbejder i øjeblikket med at starte en avokadoplanteskole. Foruden salg af avokadostiklinge vil gruppen også gerne lave deres egen markskoleforløb, hvor de underviser i hvordan man laver avokadostiklinge og omplanter.

Som bekendt involverer FFSs normalt voksne bønder, men i landsbyen Isindagosi havde pilotprojektet også en FFS for skoleelever. Oprindeligt blev der tilbudt to FFSs i Isindagosi, men på grund af uenigheder måtte den ene FFS lukke og man besluttede i stedet for at prøve at tilbyde undervisningen til børn i alderen 10-15 år og det viste sig at være en succes. Markskoleundervisningen blev afholdt for 45 skoleelever på skolens mark og tilgangen til undervisningen fulgte den deltagerorienterede tilgang, hvor deltagerne diskutere hvordan afgrøderne skal dyrkes. Børnene blev på ægte FFS-manér opfordret til at diskutere, tegne og fortælle og i fællesskab finde ud af hvordan de skulle dyrke afgrøderne. Børnene, FFS-underviseren og lærere har været meget begejstrede for undervisningen og FFS-underviseren fortalte at det var sjovt at undervise børnene og at de var meget lærenemme. Børnene fortalte at de har delt deres viden om nye dyrkningsmetoder med forældre, søskende og naboer.

Under vores ophold nåede vi også at deltage i en årlig landbrugsmesse, ”Nane Nane”, som afholdes hvert år i august måned i flere byer i Tanzania. NADO og ADDA deltog med en udstilling i byen Mbeya der ligger i det sydvestlige Tanzania tæt ved Zambia og Malawi. På messen præsenterede NADO, hvordan vi afholder FFSs og havde to mindre parceller der demonstrerede hvordan afgrøderne dyrkes. NADO vandt en pris på messen for at implementere det bedste landbrugsprojekt i Njombe region. Både NADO og ADDA var meget stolte af denne pris. Foruden deltagelse i lignende arrangement erfarede vi at der bliver gjort et væsentligt stykke lobbyarbejde for at tale bøndernes sag. NADO har fået skabt en positiv og god kommunikation med distriktsmyndighederne og disse anerkender nu NADO’s arbejde og kan se fordelene ved at bruge FFS-metoden til udvikling af landbruget i området. Lobbyarbejdet har resulteret i en aftale med distriktet om at der skal afsættes nogle midler til opstart af 12 FFSs i 2012, som NADO i samarbejde med distriktsfolk skal igangsætte. Der er endnu ingen officiel aftale i hus, men der arbejdes på det. Alt i alt har pilotprojektet opnået nogle gode resultater, det væsentligste er at bønderne føler at de har fået nogle gode værktøjer og erfaringer fra programmet og det giver de klart udtryk for at de har. Det er helt tydeligt at nærværende projekt har bidraget til styrkelsen af civilsamfundet i projektområdet og alle betingelser for at fortsætte samarbejdet med de lokale interessenter er på plads. Når pilotprojektet afsluttes i januar 2012 har mere end 3000 bønder fået ny landbrugsviden om majs- og bønneproduktion, og produktiviteten i projektområdet er øget betydeligt.

Oprindeligt skulle pilotprojektet være afsluttet d. 31/8 i år, men heldigvis er projektet blevet forlænget til februar 2012, da Danida har givet tilsagn til at fortsætte nogen tid endnu, da der stadigvæk var midler til rådighed til at fortsætte nogle aktiviteter. I december måned starter et nyt ToT-kursus (Training of Trainers) op for nye trænere. De tanzanianske undervisere, som skal uddanne bønderne på trænerkurset får som i begyndelsen af projektet assistance fra vietnamesiske kollegaer.

ADDA har sendt en ny projektansøgning ind til Danida. Projektet der søges om midler til vil tage afsæt i nuværende pilotprojekt, men samtidig vil der være særligt fokus på at opbygge vores partners, NADO, organisatoriske egenskaber. Vi håber meget at der gives tilsagn til støtte så vi og NADO kan fortsætte det vigtige arbejde for de lokale bønder.

Nyhedsbrev
Hold dig orienteret om ADDA's tiltag!
Column
Column
Column
Column
Column
Column